Apakšizvēlne
Aptauja

Liepājā, renovējot ielas, uz ietvēm tiek iestrādātas reljefās vadlīnijas, kuras paredzētas, lai cilvēkiem ar redzes traucējumiem atvieglotu pārvietošanos:

Lasīt aptaujas rezultātus
Kontakti
Adrese:
Ganību iela 197/205 Liepāja,
LV – 3407

Tālrunis:
+371 63431535,
+371 22007874

Fakss:
+371 63407115

E-pasts:
info@redzigaismu.lv,
liepajas_nb@inbox.lv

kartes attēls Apskatīt kartē

Baneri
27.08.2010

JAUNUMI ZVIEDRIJĀ: MOBILAIS SUNS – PAVADONIS UN ĪSZIŅAS TELEVIZORĀ
(pēc žurnāla “Kapitāls“ materiāliem)

Zviedrijā redzes invalīdiem tuvākajos gados suņus pavadoņus var aizstāt subsidētie mobilie telefoni, bet aprūpējamie vecie ļaudis un slimnieki saņems īsziņas no saviem palīgiem un kopējiem parasta televizora ekrānā. Tādi ir daži no mobilajiem risinājumiem, ko piedāvā divi zviedru inovāciju uzņēmumi. Nesen „Kapitāls” tajos viesojās. Ar mobilo tālruni jau tagad daļa Zviedrijas iedzīvotāju var plānot braucienus ar Stokholmas sabiedrisko transportu, veikt bankas darījumus un vasarā sekot populārajām burāšanas sacensībām Gotland Runt. Tie ir tikai daži no mobilo sakaru pakalpojumiem, kas attīstīti Stokholmas priekšpilsētā Kistā, ko uzskata par Zviedrijas, ja ne visas Skandināvijas Informācijas tehnoloģiju un telekomunikāciju industrijas galvaspilsētu. Nelielās kompānijas Mobile Sorcery izpilddirektors Tomass Upgords par lielu izaicinājumu uzskata redzes invalīdu vadības sistēmu, kas darbojas caur mobilo sakaru tīklu un kurai pamati jau likti, radot ļoti augstas precizitātes pilsētu elektroniskās kartes Stokholmai un dažām citām Zviedrijas pilsētām. Elektroniskajā informācijas sistēmā piefiksēts burtiski katrs parka sols, būvbedre, žogs, stabi, ietvju un ielu platums un tamlīdzīgas lietas. Tas devis iespēju radīt pirmo eksperimentālo redzes invalīdu mobilo vadības sistēmu.
Sistēma sastāv no mobilā telefona Nokia 6300, kas ar īsa darbības rādiusa radio saikni Bluetooth pieslēgts ģeogrāfiskās pozicionēšanas sistēmas GPS uztvērējam, bet caur mobilo internetu – attiecīgajām datu bāzēm. No lietotāja – redzes invalīda viedokļa sistēma darbojas šādi: tiek ievadīta adrese vai vieta, kur cilvēks vēlas nokļūt, ejot kājām. Telefonā sintezēta balss cilvēkam stāsta, kur jāiet, kamēr sasniegts mērķis. Balss stāsta apmēram šādi: pēc desmit metriem pa kreisi, labajā pusē žogs, pēc piecpadsmit metriem ceļš kļūs stāvāks u.t.t. Kad sistēma darbosies pilnībā, iespējams, ka redzes invalīdi suņu pavadoņu vietā varēs lietot mobilo pakalpojumu, ko piegādās Telia, Tele 2 vai kāds cits mobilo sakaru operators.
Ja Mobile Sorcery redzes invalīdu atbalsta sistēmas izstrādes mērķis ir visu samazināt un vienkāršot, tad var teikt, ka kompānijas In View uzdevums ir pretējs – vienkāršot dzīvi zināmām iedzīvotāju grupām un izmantot lielus rīkus – dažāda izmēra televizorus. „Šo varētu saukt par pasaules lielāko mobilo sakaru ierīci,” saka ierīces izstrādātāja – uzņēmuma izpilddirektors Matss Sēgerstrēms, norādot uz plakanu televizoru, kam pievienota ierīce deviņdesmito gadu vidus mobilā telefona lielumā. Uz televizora ekrāna parādās kādas sievietes fotogrāfija, teksts un atskan balss. Tā ir multimediju īsziņa, kas tiek rādīta uz lielā ekrāna un pavēsta, ka šodien slimnieci atbrauks aprūpēt attēlā redzamā „Sandra” no aprūpes dienesta. Slimnieks vai jebkurš cits aprūpējamais var apskatīt fotogrāfiju un pārlasīt vēstījumu, ja to nav pilnībā uztvēris klausoties. Šīs funkcijas tiek iedarbinātas ar ierīci, kas līdzinās parasta televizora pultij, bet faktiski ir daudz vienkāršāka.
Pasaules lielākajā mobilo sakaru konferencē Barselonā šī sistēma tika izvirzīta apbalvošanai kā viens no progresīvākajiem mobilo sakaru risinājumiem. Šīs ierīce spēj arī skaļi nolasīt cilvēka e-pastu, jo katram lietotājam tā pati rada e-pasta adresi caur mobilā telefona abonementu un tādējādi pieslēdz e-pasta tīklam pat tos, kam nav mājās dators.
Par to, kā radušies šie jauninājumi, vadītāji stāsta, ka risinājumus attīstījuši par uzņēmuma līdzekļiem, taču uzsvēra, ka ļoti palīdzējusi gan šādai attīstībai draudzīgā vide, gan industrijas un akadēmiskās pasaules ciešā sadarbība.


MŪSU MĪMIKA IR IEDZIMTA
(pēc žurnāla “Ilustrētā zinātne“ materiāliem)

Brīžos, kad mēs esam pamatīgi saniknoti, ir visnotaļ iespējams, ka rādām tādu pašu sejas izteiksmi kā citi mūsu radinieki. Izraēliešu zinātnieki no Haifas universitātes nesen atklājuši, ka cilvēku mīmika ir iedzimta.
Zinātnieki filmēja sejas izteiksmes grupai neredzīgu cilvēku, kas neredzības dēļ nekad nebija redzējuši savu radinieku mīmiku. Tika nofilmēta arī neredzīgo cilvēku redzīgo radinieku mīmika, un atklājās pārsteidzoša līdzība starp abām nofilmētajām grupām – jo īpaši tajos brīžos, kad tika izpaustas dusmas vai skumjas. Sejas izteiksmju sakritība bija mazāk izteikta, kad cilvēki pauda prieku un pārsteigumu.Facebook jaunumu plūsma

JAUNĀKIE PROJEKTI
NODERĪGAS SAITES


Šī mājas lapa ir veidota ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas finansiālu atbalstu EEZ finanšu instrumenta un Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta ietvaros
un ar Latvijas valsts finansiālu atbalstu no Sabiedrības integrācijas fonda. Par mājas lapas saturu atbild Liepājas Neredzīgo biedrība.