Apakšizvēlne
Aptauja

Liepājā, renovējot ielas, uz ietvēm tiek iestrādātas reljefās vadlīnijas, kuras paredzētas, lai cilvēkiem ar redzes traucējumiem atvieglotu pārvietošanos:

Lasīt aptaujas rezultātus
Kontakti
Adrese:
Ganību iela 197/205 Liepāja,
LV – 3407

Tālrunis:
+371 63431535,
+371 22007874

Fakss:
+371 63407115

E-pasts:
info@redzigaismu.lv,
liepajas_nb@inbox.lv

kartes attēls Apskatīt kartē

Baneri
07.11.2013 Autors: LNB

EIRO IEVIEŠANA LATVIJĀ
„Eiro naudas atpazīstamība ar tausti” (saīsināti)
(Anita Zvirgzde, žurnāla «Rosme» redaktore. Pilns raksts žurnālā „ROSME” 2013.gada Nr. 9 , 22.-24.lpp.)

No 1. oktobra Latvijā visos veikalos cenas norādītas latos un eiro. Šis process ilgs līdz nākamā gada 1. jūlijam, tas tāpēc, lai cilvēkiem dotu laiku pierast pie naudas maiņas procesa. Bet norēķinus ar jauno naudu eiro varēs sākt ar 1. janvāri.
Materiāls sagatavots pēc Latvijas Bankas un Eiropas Centrālās bankas informācijas.
Līdz šim esam pieraduši, ka tā saucamā «dzeltenā naudiņa» jeb santīmu monētas no 1 līdz 20 katras nākamās nominālvērtības monēta pēc diametra ir mazliet lielāka par iepriekšējo.
Eiro centu izmēri ir atšķirīgi. Piemēram, 10 centu monēta ir mazāka par 5 centu monētu, 5 centu monēta pēc diametra būs līdzīga 20 santīmu monētai, 10 centu monēta - līdzīga 10 santīmiem, 20 centu - nedaudz lielāka par 1 latu, 50 centu - līdzīga 2 latiem, 1 eiro - nedaudz mazāka par 2 latu monētu, 2 eiro - nedaudz lielāka par 2 latu monētu.
 
Monētu biezums
Jo lielāka ir eiro centu monētas nominālvērtība, jo biezāka ir monēta. Protams, pavisam nedaudz, bet jutīgāki pirksti varēs atšķirt, piemēram, 5 un 20 centu monētas, kas pēc izmēra būs gandrīz līdzīgas, bet biezuma ziņā atšķirsies. Atcerieties, ka 50 centu monēta būs visbiezākā monēta!
1 eiro monēta diametrā ir mazāka par 2 eiro monētu, bet biezāka. Līdz ar to varētu pieņemt, ka pēc taustes tās varēs viegli atšķirt. Jāatzīmē, ka no pārējām monētām tās atšķirsies arī ar priekšpuses zīmējumu, bet par to vēlāk. 
Sarežģītāk liekas atšķirt 50 centu monētu no 1 eiro monētas, kas pēc izmēra, biezuma un svara ir gandrīz pilnīgi vienādas. 50 centu monētas priekšpusē attēlota maza ES ģeogrāfiskā karte un lieli cipari «50». Monētas virspuse it kā sadalīta ar sataustāmu līniju divās daļās - vienā maza karte, otrā lieli cipari. Tajā malā, kurā attēlota karte, nāk klāt vertikālas strīpas un mazas zvaigznītes, kas sataustāmas kā punkti. Ciparu pusē pamats ir gluds un sataustāmi lieli cipari.
Monētas aizmugurējā daļā ir Latvijas Republikas ģerbonis, ko esam jau pieraduši lietot latu monētām.
1 eiro monēta dizainiski sastāv no diviem apļiem - tā, it kā vienai monētai būtu apkausēta apkārt otra monēta. Tā sastāv no divām krāsām - vidū sudraba, apkārt zelta. Var mēģināt šo apli sataustīt, bet vieglāk būs atšķirt to, ka priekšpusē uz āru izvirzīts liels cipars «1» (kam blakus labajā pusē atkal ES karte ar vertikālām svītrām un zvaigznītēm), bet monētas aizmugurē — jaunavas portrets, kas bija attēlots uz 1929. gadā kaltās latu sudraba monētas.

Monētu jostas
Un vēl šajā eiro ceļojumā - par monētu ārējām jostām. Daudzi cilvēki ar redzes invaliditāti tieši pēc tām atšķir monētas:
2 eiro - ar smalku rievojumu (svītrām) un uz iekšu iegravētiem burtiem: «DIEVS SVĒTĪ LATVIJU»;
1 eiro - ar pārtrauktu rievojumu (trīs iedaļas ar rievojumu, trīs iedaļas gludas);
10 un 50 centi - ar smalkiem ierobiem, tā kā zig-zag;
20 centi - gluda ar 7 iespiedumiem («spāņu zieda» forma);
1 un 5 centi – gluda;
2 centi - gluda ar horizontālu gropi.
 
Monētu krāsas
2 eiro - ārējā daļa sudraba, iekšējā — zelta krāsā.
1 eiro - ārējā daļa ir zelta, iekšējā — sudraba krāsā.
10, 20, 50 centi - zelta krāsā. 
1, 2, 5 centi - vara krāsā.
 
Banknotes
Atšķirīgi izmēri: jo augstāka nominālvērtība, jo lielāka izmēra banknote.
Atšķirīgas krāsas: banknotēm to nominālvērtības secībā ir skaidri kontrastējoša krāsa:
5 eiro banknote -pelēka;
10 eiro - sarkana;
20 eiro - zila;
50 eiro - oranža;
100 eiro - zaļa;
200 eiro - dzeltenīgi brūna;
500 eiro - violeta.
Nominālvērtības uzraksts iespiests lieliem cipariem, reljefs iespiedums, viegli sataustāms.
Uz 200 un 500 eiro banknotes malām izvietotas sataustāmas zīmes. Uz 100 eiro banknotes, kas ir tikpat plata kā augstākas nominālvērtības banknotes, šādu zīmju nav.
 
INFORMĀCIJU PAR EIRO IEVIEŠANU VAR IEGŪT PA BEZMAKSAS INFORMATĪVO TĀLRUNI 80003000
 Facebook jaunumu plūsma

JAUNĀKIE PROJEKTI
NODERĪGAS SAITES


Šī mājas lapa ir veidota ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas finansiālu atbalstu EEZ finanšu instrumenta un Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta ietvaros
un ar Latvijas valsts finansiālu atbalstu no Sabiedrības integrācijas fonda. Par mājas lapas saturu atbild Liepājas Neredzīgo biedrība.