Apakšizvēlne
Aptauja

Liepājā, renovējot ielas, uz ietvēm tiek iestrādātas reljefās vadlīnijas, kuras paredzētas, lai cilvēkiem ar redzes traucējumiem atvieglotu pārvietošanos:

Lasīt aptaujas rezultātus
Kontakti
Adrese:
Ganību iela 197/205 Liepāja,
LV – 3407

Tālrunis:
+371 63431535,
+371 22007874

Fakss:
+371 63407115

E-pasts:
info@redzigaismu.lv,
liepajas_nb@inbox.lv

kartes attēls Apskatīt kartē

Baneri
24.10.2018 Autors: LNB

Sarunājas Aigars Bušs

„Darīt, lai viss notiktu”

- Labdien! Iepazīstini lūdzu ar sevi!
- Mani sauc Raimonds Briežkalns. Esmu Liepājas Neredzīgo sporta kluba “Ezerkrasts” valdes priekšsēdētājas vietnieks un Latvijas Neredzīgo sporta savienības valdes loceklis, arī brīvprātīgais Liepājas Neredzīgo biedrībā.
- Kādi ir brīvprātīgā pienākumi?
- Kā jau brīvprātīgajam, tiešu pienākumu man nav. Palīdzu pēc vajadzības – Aigaram un Edgaram, citiem, kad nepieciešams.
-  Un ko dari sporta klubā?
- Pienākumu ir daudz. Jāplāno pasākumu kalendārs, jāorganizē sacensības, jāpiesaista cilvēki sacensībām. Jāskatās, lai sporta zāle ir kārtībā, jāseko līdzi trenažieriem, tos, kas nolietojušies, jāremontē. 
- Kādi ir visiecienītākie turnīri?
- Šoudauns. Tas ir galda teniss neredzīgiem cilvēkiem. Gan Liepājas, gan Latvijas mērogā šis turnīrs ir ļoti apmeklēts un plaši pārstāvēts ar dalībnieku skaitu. Lēnām šis sporta veids iegūst popularitāti arī visā Eiropā un pasaulē, arī Āfrikā tas zināms. Gaidām to brīdi, kad šo sporta veidu iekļaus paraolimpiskajās spēlēs. 
- Vai Latvijas pārstāvji piedalās arī starptautiskās sacensībās?
- Jā, protams, piedalās. Šogad no mūsu sporta kluba es un Aigars bijām uz Lietuvas atklāto čempionātu šoudaunā. Tur bija ļoti spēcīgi top 12 spēlētāji no daudzām valstīm. Pirms tam biju Itālijā, tad Polijā uz Eiropas čempionātu. No mūsu sporta kluba biju es un Liene, kas šogad Eiropas čempionātā izcīnīja 3. vietu. Pirmais šāds gadījums Latvijas vēsturē un šī sporta veida pastāvēšanas vēsturē, esam izcīnījuši jau pirmo medaļu! Lēnām attīstāmies un ejam uz priekšu. 
- Arī Liepājā notika starptautiskās sacensības. Kā tās tapa?
- Jā, beidzot saņēmāmies un uztaisījām šādu turnīru Latvijā. Viss notika pirmo reizi,  cilvēki likās apmierināti ar turnīra organizēšanu un nodrošinātajiem apstākļiem. Protams, pamanījām savas kļūdas pie kurām jāpiestrādā. Pirmie kucēni vienmēr jāslīcina. Satraukums, protams, bija liels - kā un kas, galvenais, lai patiktu ārzemniekiem, lai viņiem būtu vēlme nākošgad atkal braukt pie mums un atgriezties. Lai tā ir kā reklāma par mums. 
- Cik dalībnieki piedalījās?
- Ap 40 dalībniekiem, tikai spēlētāji. No Vācijas, Itālijas, Čehijas, Krievijas un Igaunijas. Bija doma, ka atbrauks arī kāds cilvēks no Indijas, bet tas tā arī palika gribēšanas līmenī. Mums bija grūti komunicēt. Ar vīzām arī bija grūtības. Tāpēc šoreiz dalība izpalika. 
- Tu esi Latvijas Neredzīgo sporta savienības valdes loceklis, pastāsti, kas tur ir jauns? 
- Latvijas neredzīgo sporta savienība rīko 10 dažādas sacensības
Latvijas mērogā. Arī mēs, Liepājas Neredzīgo sporta klubs, uzņemamies rīkot dažas sacensības, ja tas no sporta savienības puses tiek piedāvāts. Latvijas Neredzīgo sporta savienībai būs 25 gadu jubileja, tas nozīmīgākais šogad. Protams, ka sadarbībā ar Latvijas Neredzīgo sporta savienību mēs braucam arī uz ārzemēm, piedalāmies sacensībās, mēģinām reanimēt goalball. Tagad mēģinām likt galvas kopā, kā tas ir izdarāms. 
- Kas ir goalball? 
- Nezinu kā īsti nosaukt, varbūt neredzīgo futbols, jo tur ir jāmet bumba vārtos un jāsargā pie vārtiem.
- Spēlē ar skanošu un lielu bumbu. 
- Jā. Traumatisks sporta veids, tā nav galda spēle. Lai spēlētu, vajadzīga zāle, aprīkojums. Spēlē šo spēli bez ķermeņa aizsargiem, tāpēc gadās smadzeņu satricinājumi, lauzti deguni, jo bumba ir diezgan pacieta. Ja izdara ļoti spēcīgu metienu, tev ir jāsargājas. 
- Jāprot spēlēt, vārdu sakot.
- Jā. Šis sporta veids ir “iegājis pagrīdē”, droši vien tāpēc, ka nav cilvēki, kas spēlē un nav kur spēlēt,  jo nepieciešama zāle. Tad nu tagad sporta savienībā mēģinām to tā kā atjaunot. Kā sanāks un vai sanāks, grūti teikt. 
- Kādos sporta veidos sporta savienība rīko turnīrus? 
- Gads sākas ar slēpošanu, parasti tas notiek februārī. Tad martā mums ir peldēšanas čempionāts, pēc tam spēka trīscīņas čempionāts. Spēka trīscīņā ar smagu stieni jātupjas un jāgrūž. Tad ir tandēma riteņbraukšanas sacensības, šahs un dambrete, kā atsevišķas disciplīnas. Arī vieglatlētika, šoudauns, protams, pats par sevi, gan individuālā vērtējumā, gan komandu vērtējumā. Tagad strādājam pie goalball atjaunošanas.
- Šoudaunā ir vairāki posmi?
- Jā. Līdz šim četros posmos rīkojām sacensības, bet šogad trijos, jo nav, kas varētu organizēt šādas sacensības. 
- Jā, jo tam nepieciešamas arī telpas. 
- Jā, un vēl -  jābrauc no Liepājas uz Rīgu, vajadzīgas naktsmītnes, lai sportists varētu izgulēties. Ja šo iespēju nevar nodrošināt, liela mēroga sacensības nevar rīkot. Turnīri tomēr ilgst trīs dienas. Mēs paši esam braukuši uz turnīru sacensību dienā, bet sanāk ļoti slikti nostartēt, jo neesi kārtīgi izgulējies. Ja uz Alūksni ir jābrauc, mēs gulēt praktiski vispār neejam, bet pusi nakts pavadām ceļā. 
- Paldies par interviju, varbūt tev ir kāds novēlējums mūsu lasītājiem un klausītājiem?
- Nāciet un apmeklējiet mūsu pasākumus! Facebook jaunumu plūsma

JAUNĀKIE PROJEKTI
NODERĪGAS SAITES


Šī mājas lapa ir veidota ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas finansiālu atbalstu EEZ finanšu instrumenta un Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta ietvaros
un ar Latvijas valsts finansiālu atbalstu no Sabiedrības integrācijas fonda. Par mājas lapas saturu atbild Liepājas Neredzīgo biedrība.