Apakšizvēlne
Aptauja

Liepājā, renovējot ielas, uz ietvēm tiek iestrādātas reljefās vadlīnijas, kuras paredzētas, lai cilvēkiem ar redzes traucējumiem atvieglotu pārvietošanos:

Lasīt aptaujas rezultātus
Kontakti
Adrese:
Ganību iela 197/205 Liepāja,
LV – 3407

Tālrunis:
+371 63431535,
+371 22007874

Fakss:
+371 63407115

E-pasts:
info@redzigaismu.lv,
liepajas_nb@inbox.lv

kartes attēls Apskatīt kartē

Baneri
19.08.2010

Septembra sākumā, pēc ilgstošas sarakstes ar atbildīgajām institūcijām, pateicoties a/s „Liepājas Autobusus parks” atsaucībai, Liepājā uzsāka kursēt autobusi, kuru logos ir lielie melnie cipari uz dzeltenā fona. Tas ir liels ieguvums cilvēkiem ar vāju redzi, kuri tagad pilsētā var pārvietoties daudz neatkarīgāk.
No 16. līdz 18.septembrim pārstāvjiem no citām Liepājas invalīdu organizācijām, no Latvijas Neredzīgo biedrības Ventspils, Jelgavas un Rīgas teritoriālajām organizācijām, Latvijas Mākslas akadēmijas un Liepājas Universitātes sarīkojām semināru par vides pieejamības uzlabošanas iespējām redzes invalīdiem un Universālā dizaina principiem.
Tā kā esam saņēmuši Eiropas Ekonomiskās zonas, Norvēģijas un Latvijas valsts atbalstu projektam „ Atpazīt – sadzirdot, saskatot sataustot. Universālo dizainu ikvienam Latvijā”, tad sākot ar augustu, līdz 2009.gada novembrim strādāsim, lai pēc iespējas vairāk visā Latvijā sniegtu informāciju par to, kā nodrošināt vides pieejamību gan cilvēkiem ar redzes traucējumiem, gan ratiņkrēslā sēdošiem, gan pensionāriem, gan vecākiem ar bērniem.
Universālais dizains to arī nozīmē – tas netraucē nevienam, bet to var izmantot visi cilvēki. Piemēram, telpā pareizi izvietots apgaismojums palīdzēs vājredzīgam cilvēkam saskatīt uzrakstus, un tas netraucēs pārējiem. Dzeltenais marķējums uz stikla durvīm un pakāpieniem palīdzēs tos ieraudzīt redzes invalīdam un pensionāriem, bet arī pārējiem tas būs patīkami. Uzbrauktuves pie durvīm un plašākas durvju ailes ir ļoti nepieciešamas, lai telpās varētu iekļūt cilvēki ratiņkrēslā, arī pārējiem tas netraucēs. Vēl vairāk - ir novērots, ja pie durvīm ir trepes un uzbrauktuve, tad vairums cilvēku izmantos tieši uzbrauktuvi, jo tā ir ērtāk.
Semināru vadīja mūsu Norvēģijas draugs un kolēģis, Rogalandes apgabala neredzīgo biedrības pārstāvis Bjorns Fagerheims. Viņu izvēlējāmies tāpēc, ka Bjorns jau vairāk nekā desmit gadus Norvēģijā arhitektiem, būvniekiem, pilsētu plānotājiem vada seminārus par to, kā iekārtot telpas un apkārtējo visi, lai visiem cilvēkiem būtu ērti un viņi varētu pārvietoties pēc iespējas patstāvīgāk.
Mēs jautājām Bjornam, kad Norvēģijā sāka runāt par vides pieejamības uzlabošanu. Un viņš mums pastāstīja, lūk, ko:
„Pirms desmit gadiem Norvēģijā viena no ministrēm bija ar smagiem veselības traucējumiem, kas gan viņai neliedza pildīt atbildīgos ministra pienākumus. Bet laiku pa laikam, kad slimība saasinājās, sieviete bija spiesta pārvietoties ratiņkrēslā. Norvēģijā ir tradīcija, ka katru piektdienu valdības ministri dodas vizītē pie karaļa un kopā tiek pārrunātas valsts lietas. Un tā vienā piektdienā, kad ministri atkal devās uz pieņemšanu, minētā ministre atkal bija spiesta pārvietoties ratiņkrēslā. Kad visi ministri gatavojās pa parādes ieeju un galvenajām kāpnēm doties pie karaļa, viņi saprata, ka ar ratiņkrēslu tur nav iespējams iekļūt. Ministre vizītē tika vesta pa sētas durvīm caur virtuvi, un ar kravas liftu viņu nogādāja vajadzīgajā stāvā...”
Pie mums Latvijā vēl ir tā, ka par vides pieejamību sāk uztraukties, kad kaut kas jau ir uzcelts vai izbūvēts. Bet Eiropā par šīm lietām sāk domāt jau projekta sākuma stadijā. Lūk, atkal viens Bjorna Fagerheima stāsts:” Kad Stavangeras pilsētas pašvaldība pirms pāris gadiem kuģu būves kompānijai pasūtīja trīs prāmjus, kuri starp fjordiem pārvadās iedzīvotājus no vienas apdzīvotas vietas uz otru, viņu nosacījums bija – prāmjiem jābūt pieejamiem visiem cilvēkiem, neskaloties uz vecumu vai kādiem veselības traucējumiem.
Pirms kuģu būves kompānija sāka veikt rasējumus, darbinieki tikās ar daudzu invalīdu organizāciju pārstāvjiem un izzināja viņu vajadzības. Kad rasējumi bija sagatavoti, notika nākamā tikšanās ar šo organizāciju pārstāvjiem. Uzzīmētais tika apskatīts, pārrunāts, tika ņemti vērā vēl kādi ieteikumi un aizrādījumi. Tikai tad, kad rasējums tika saskaņots, sākās prāmja būve. Rezultātā uz prāmja viegli var nokļūt un pārvietoties gan neredzīgs cilvēks, gan cilvēks ratiņkrēslā, gan bērns, gan vecāka gada gājuma cilvēks. Arī uz prāmja esošā informācija ir pieejama visiem – tā ir drukātā veidā, Braila rakstā un audio apskaņojumā.”
Seminārā dzirdēto turpmākā gada laikā stāstīsim un mācīsim tiem atbildīgo institūciju pārstāvjiem, kuri ir tieši atbildīgi par vides pieejamības uzlabošanu gan Liepājā, gan pārējā Kurzemes reģionā.
 Pateicoties Rietumu bankas labdarības fonda atbalstam, beidzies sporta kluba remonts! To jau ir novērtējuši sporta kluba biedri. Jebkurš interesents var nākt un apskatīt padarītos darbus.
24.septembrī biedrība „ Ideju Forums” - mūsu atbalstītāji tehnisko palīglīdzekļu iegādē, Rīgā atklāja īpaši aprīkotu treileri. Tā iekšpusē valda pilnīga tumsa. Cilvēks ieejot varēs mēģināt sajusties kā neredzīgs cilvēks un ar taustes palīdzību mēģināt piezvanīt, aizdegt gāzes plīti, atrast nokritušu priekšmetu utt. Šis treileris tiks vests pa dažādām Latvijas pilsētām. 14.un 15.oktobrī tas būs iepazīstams Liepājā.
Priecājamies, ka mūsu datormācības pasniedzējs un avīzītes sagatavotājs Braila rakstā Gatis Preiss atsācis mācības Liepājas Universitātē, 3.kursā. Lai viņam veicas un ir izturība pabeigt iesākto!Facebook jaunumu plūsma

JAUNĀKIE PROJEKTI
NODERĪGAS SAITES


Šī mājas lapa ir veidota ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas finansiālu atbalstu EEZ finanšu instrumenta un Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta ietvaros
un ar Latvijas valsts finansiālu atbalstu no Sabiedrības integrācijas fonda. Par mājas lapas saturu atbild Liepājas Neredzīgo biedrība.