Apakšizvēlne
Aptauja

Liepājā, renovējot ielas, uz ietvēm tiek iestrādātas reljefās vadlīnijas, kuras paredzētas, lai cilvēkiem ar redzes traucējumiem atvieglotu pārvietošanos:

Lasīt aptaujas rezultātus
Kontakti
Adrese:
Ganību iela 197/205 Liepāja,
LV – 3407

Tālrunis:
+371 63431535,
+371 22007874

Fakss:
+371 63407115

E-pasts:
[email protected],
[email protected]

kartes attēls Apskatīt kartē

Baneri
29.08.2010

(pēc interneta materiāliem)

Miega traucējumu cēlonis - acu slimības

Zinātnieki atklājuši, ka atsevišķos gadījumos miega traucējumu cēlonis var būt acu slimības, kas izjauc organisma iekšējos aktivitātes ritmus. ASV zinātnieki noskaidrojuši, ka neredzīgiem jauniem cilvēkiem 20 reižu biežāk nekā cilvēkiem ar normālu redzi nepieciešama īsa diendusa, kas savukārt liecina par miega traucējumiem naktī. Pētījuma vadītājs Rasels van Gelders no Vašingtona universitātes Sentluisā jau agrāk atklājis, ka acs tīklenē ir šūnas, kas funkcionē kā gaismas mērītāji un regulē organisma iekšējo pulksteni. Pētījumā tika noskaidrots, ka pacienti, kam ir redzes nerva slimības, deviņreiz biežāk nekā citi cilvēki cieš no miegainības dienas laikā, jo viņu nervu sistēma saņem mazāk gaismas.

Kā pareizi lietot acu pilienus?

Nomazgājiet rokas. Apsēdieties pie spoguļa tā, lai Jūs redzētu, ko darāt. Noskrūvējiet pudelītes vāciņu. Apgrieziet pudelīti otrādi. Atlieciet galvu nedaudz atpakaļ. Ar rādītājpirkstu uzmanīgi pavelciet uz leju apakšējo plakstiņu. Pietuviniet pudelīti pēc iespējas tuvāk acij, bet nepieskarieties tai. Viegli saspiediet pudelīti tā, lai 1-2 pilieni iepilētu acs spraugā. Atlaidiet apakšējo plakstiņu un viegli aizveriet acis uz dažām minūtēm. Atkārtojiet visu, ja nepieciešams pilināt arī otrā acī. Cieši aizskrūvējiet pudelītes vāciņu. Lai izvairītos no infekcijas, sekojiet, lai pudelītes pilinātājs nepieskartos acij, plakstiņiem vai citām virsmām! Acu ziedes lieto pēc līdzīga principa, ievadot 1-1,5 cm garu strīpiņu acs spraugā.
Ja vienlaicīgi jālieto vairāki medikamenti: jāievēro vismaz 5-10 minūšu intervāls. Pirmos ievada pilienus, pēc tam ziedes. Lielākā daļa acu medikamentu: satur konservantus, kas var bojāt mīkstās kontaktlēcas. Tie jāuzglabā istabas temperatūrā, nevis ledusskapī, jāsargā no tiešas saules iedarbības un jāizlieto mēneša laikā pēc pirmās atvēršanas
PIRMS MEDIKAMENTA LIETOŠANAS RŪPĪGI IZLASIET LIETOŠANAS INSTRUKCIJU! NEKAD NEDODIET SAVUS MEDIKAMENTUS LIETOT CITIEM! PAT JA SIMPTOMI IR LĪDZĪGI, CITAM CILVĒKAM JŪSU MEDIKAMENTA LIETOŠANA VAR BŪT KAITĪGA!


Sausās acs sindroms
jeb kāpēc manas acis, grauž, asaro, ir apsārtušas, ātri nogurst un sāp

Sausās acs sindroms ir pasaulē biežākais redzes diskomforta un apsārtušu, kairinātu acu iemesls. Par šo kaiti sūdzas viena ceturtā daļa acu ārsta pacientu. Ļoti bieži Sausās acs sindroms tiek nepareizi diagnosticēts un ārstēts kā infekciozs vai alerģisks acu iekaisums. Sausās acs sindroma ārstēšanu parasti sāk ar “mākslīgo asaru” acu pilieniem. Pirmo reizi asaru svarīgo nozīmi aprakstīja Hipokrāts jau 450.g. pirms mūsu ēras.
Dienas laikā aiz plakstiņiem esošie asaru dziedzeri izdala aptuveni 400 pilienus asaru. Asaras satur dažādas barības vielas, vitamīnus, mikroelementus, skābekli, antivielas, fermentus. Plakstiņu mirkšķināšanas dēļ acs priekšējā virsma tiek vienmērīgi pārklāta ar asarām, veidojot asaru plēvīti. Šī plēvīte ir tikai 0,01mm bieza, bet tai ir vairākas svarīgas funkcijas: acs mitrināšana, aizsargāšana, radzenes barošana, staru laušana. Asaru plēvīte ir aizsargbarjera starp apkārtējo vidi un vissarežģītāko cilvēka maņu orgānu – acīm. Pēc katras mirkšķināšanas asaru plēvīte tiek atjaunota un liekās asaras cauri iekšējā acs kaktiņā esošajiem asaru punktiņiem nokļūst deguna dobumā.
Acu slimībās ar terminu Sausā acs apraksta stāvokli, kad ir nepietiekoša acs mitrināšana ar asarām. Parasti tas notiek asaru daudzuma, nepilnvērtīga sastāva vai nepietiekošas mirkšķināšanas dēļ. Nepietiekoša acs mitrināšana izraisa acu kairinājumu un redzes diskomfortu.
Kādi ir Sausās acs simptomi? Acis bieži iekaist un ir apsārtušas, ir graušana, smilšu sajūta acīs, asarošana, kas pastiprinās vējainā, aukstā laikā. Acis ātri nogurst sāk sāpēt, grūti lasīt, skatīties TV, vadīt auto. Ir pārejošas redzes asuma izmaiņas un miglošanās. Simptomi parasti ir viegli vai vidēji smagi. Izteiktāki tie ir dienas beigās vai tūlīt pēc pamošanās. Slimība norit hroniski ar paasinājumiem un relatīva miera periodiem. Kas biežāk slimo ar Sauso aci? Tie ir cilvēki pēc 40 gadu vecuma. Pēc šī vecuma, sakarā ar sklerotiskām izmaiņām, sāk mazināties asaru daudzums un mainās to sastāvs. 60 gadu vecumā ar Sauso aci slimo 75% cilvēku, kuru profesija saistīta ar lielu redzes slodzi. Jebkurš darbs ar paaugstinātu redzes piepūli un koncentrēšanos izraisa retāku mirkšķināšanu un nepietiekošu acs mitrināšanu. Normāli cilvēks mirkšķina acis līdz 22 reizēm minūtē, bet piemēram, strādājot pie datora, apmēram trīs reizes retāk. Rezultātā acis netiek pienācīgi samitrinātas, rodas kairinājums. Acs priekšējā daļa ir ļoti daudz nervu, tāpēc kā atbilde uz šādu kairinājumu seko jau iepriekš minētie sausās acs simptomi. Līdzīgu stāvokli katrs var izraisīt pats mēģinot kādu brīdi aizturēt acu mirkšķināšanu. Paradoksāli, bet jauniem cilvēkiem tipisks sausās acs simptoms ir asarošana. Tas izskaidrojams kā reflektora atbildes reakcija uz kairinājumu, bet šajā gadījumā izdalītās asaras nav pilnvērtīgas, jo izdalās no citiem asaru dziedzeriem.
Sausās acs simptomus var izraisīt daudzi plaši lietojami medikamenti, piemēram, visi biežāk lietojamie pret iesnu pilieni, pretklepus līdzekļi, sirds līdzekļi, pretsāpju līdzekļi, nomierinošie līdzekļi, hormoni, antihistamīni, kontraceptīvie līdzekļi, urīna dzenošie medikamenti u.c. Saslimstības biežums pieaug arī pie citām acu saslimšanām un pēc acu operācijām.
Sausā acs ir jāārstē, ja tās izraisītie simptomi ir Jums traucējoši un rada redzes diskomfortu. Neārstēta Sausā acs pazemina acs aizsarg spējas pret citām acu saslimšanām – alerģiskiem, infekcioziem iekaisumiem.
Acis kā maņu orgāns nodrošina ne tikai cilvēka redzi, bet reflektori ietekmē arī nervu sistēmu un atsevišķu hormonu izdalīšanos, tāpēc redzes pārslodze un sausās acs sindroms var būt par iemeslu vispārējiem simptomiem - nogurumam, nervozitātei, galvassāpēm.
Pirms ārstēšanas sākuma ir svarīgi izvērtēt saslimšanas iemeslus un iespējamos riska faktorus. Svarīga ir pareiza redzes korekcija, brilles, kontaktlēcas, ja tādas ir nepieciešama. Ļoti bieži sausās acs sindroms tiek nepareizi novērtēts un ārstēts kā alerģisks vai infekciozs Acu iekaisums. Šāda nepareiza ārstēšana uz brīdi stāvokli var uzlabot, jo jebkurš acu medikaments acis nedaudz samitrina, bet drīz vien simptomi atjaunojas. Sauso aci parasti sāk ārstēt ar tā saucamajām “mākslīgajām asarām”. Mākslīgās asaras ir acu pilieni, kuru sastāvs ir tuvs cilvēka asarām. Šie acu pilieni novērš sausās acs simptomus atjaunojot pilnvērtīgu asaru sastāvu. Mākslīgo asaru iedarbība ir vērsta uz pašu saslimšanas cēloni, nevis tikai uz kādu no simptomiem.
Modernākie mākslīgo asaru pilieni ir pietiekoši efektīva terapija lielākajai slimnieku daļai. Mēreni izteiktu sūdzību gadījumā mākslīgās asaras iesaka lietot pēc nepieciešamības, piemēram, tikai darba laikā. Izteiktāku sūdzību gadījumā, rekomendējams 2-4 nedēļas medikamentu lietot regulāri vismaz 4 reizes dienā, bet pēc tam pāriet uz brīvāku lietošanas režīmu.
Sausās acs ārstēšanai nevajadzētu lietot pilienus kas satur asinsvadu sašaurinātājus vai citas aktīvas vielas, jo to iedarbība nav vērsta uz normālas asaru darbības atjaunošanu, bet tikai uz atsevišķiem simptomiem.
Smagākos gadījumos lieto mākslīgo asaru gēlus vai ziedes, bet atsevišķos gadījumos pielieto ķirurģisku iejaukšanos.

Acs iekšējā spiediena mērīšana jeb tonometrija

Acs iekšējā spiediena mērīšanu veic ar speciālu ierīci ko sauc par tonometru. Acs iekšējā spiediena līmenis ir atkarīgs no attiecības starp acs iekšējā šķidruma produkciju un atteci. Paaugstināts acs iekšējais spiediens ir raksturīga pazīme glaukomai. Paaugstināta acs iekšējā spiediena rezultātā attīstās redzes nerva bojājums, kas rada pakāpenisku redzes lauka sašaurināšanos un neatgriezenisku redzes pasliktināšanos. Paaugstināts acs iekšējais spiediens, slimības sākumā, ilgu laiku nav jūtams un neizraisa simptomus, tāpēc ir ļoti svarīgi to regulāri.
Acs iekšējā spiediena mērīšanai lieto dažādus tonometrus. Latvijā visbiežāk izmanto Maklakova (Krievijā ražotus) un Goldmana (Rietumos ražotus) tonometrus. Tonometrijas metodes pamatā ir noteikta spiediena izdarīšana uz radzeni. Jo lielāks ir acs iekšējais spiediens, jo lielāku pretspiedienu rada radzene. Rezultātu izsaka milimetros uz dzīvsudraba stabu (mm Hg). Normāls acs iekšējais spiediens ir 18-26 mm Hg mērot ar Maklakova tonometru un 10-21 mm Hg, mērot ar Goldmana tonometru.Facebook jaunumu plūsma

JAUNĀKIE PROJEKTI
NODERĪGAS SAITES


Šī mājas lapa ir veidota ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas finansiālu atbalstu EEZ finanšu instrumenta un Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta ietvaros
un ar Latvijas valsts finansiālu atbalstu no Sabiedrības integrācijas fonda. Par mājas lapas saturu atbild Liepājas Neredzīgo biedrība.