Apakšizvēlne
Aptauja

Liepājā, renovējot ielas, uz ietvēm tiek iestrādātas reljefās vadlīnijas, kuras paredzētas, lai cilvēkiem ar redzes traucējumiem atvieglotu pārvietošanos:

Lasīt aptaujas rezultātus
Kontakti
Adrese:
Ganību iela 197/205 Liepāja,
LV – 3407

Tālrunis:
+371 63431535,
+371 22007874

Fakss:
+371 63407115

E-pasts:
[email protected],
[email protected]

kartes attēls Apskatīt kartē

Baneri
11.08.2021 Autors: LNB

   
Latvijas valsts budžeta finansētās programmas
“NVO fonds” un Liepājas Neredzīgo biedrības projekts
Darbosimies un pilnveidosimies kopā – “Dvēseles veldzes dārzā”
Nr. 2021.LV/NVOF/MAC/003/24

 

6. augustā 19 biedrības darbinieki un 31 biedrības brīvprātīgie devās pieredzes apmaiņas braucienā uz sociālo uzņēmumu – Zirgu un cilvēku labsajūtas centrs “Dabas zirgi” un Ķemeru Nacionālo parku, lai stiprinātu savu kapacitāti un iegūtu jaunas idejas biedrības pakalpojumu attīstīšanai.  

 

Sociālā uzņēmuma "Dabas zirgi" apmeklējums

Vispirms devāmies uz Ķekavas novadu, lai apmeklētu sociālo uzņēmumu – Zirgu un cilvēku labsajūtas centru “Dabas zirgi”. Mūs laipni uzņēma šī uzņēmuma dibinātāja Līga un viņas palīdze Dace, lai pastāstītu par šīs organizācijas darbību un iepazīstinātu ar tās galvenajiem iemītniekiem – zirgiem. 

Šis sociālais uzņēmums popularizē dzīvnieku labturību, jo valsts likumdošana zirgus neaizsargā, jo tie tiek klasificēti kā mājlopi. Liela daļa no zirgiem, kas šeit uzturas, ir ar hroniskām saslimšanām, un šeit par tiem tiek uzturēta liela rūpe. Lai uzturētu savu darbību, “Dabas zirgi” piedāvā vairākus pakalpojumus:

  • Pansijas pakalpojumi zirgiem – citi cilvēki savus zirgus uztic viņiem.
  • Piedāvā treniņus bērniem – apmāca bērnus, kā rūpēties par zirgu, uzturēt, apseglot, arī jāšanas prasmes.
  • Pārdod zirgu mēslus saimniecībām.
  • Organizē pasākumus, festivālus un danču vakarus.

Vecāki ved arī savus bērnus ar invaliditāti uz treniņiem, lai darbotos ar zirdziņiem. Diemžēl šobrīd sociālais uzņēmums nevar pretendēt uz sociālo pakalpojumu sniedzēju statusu, jo nevar nodrošināt vides pieejamību cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Notiek darbs pie tā, lai šo statusu iegūtu pēc iespējas drīzāk. 

Kā stāstīja Līga, viņu lielais sapnis ir uzbūvēt dienas centru mūžīgajiem bērniem, lai viņiem dotu iespējas būt aktīviem un radīt dažādas lietas radošajās darbnīcās. Šobrīd šim mērķim ir iegādāta zeme un izstrādāts projekts, taču priekšā vēl vairāki šķēršļi, lai šo sapni īstenotu.  

Daloties arī ar savu stāstu par “Dvēseles veldzes dārzu”, no Līgas saņēmām iedrošinājumu par mūsu iespējām attīstīt sociālo uzņēmējdarbību. Guvām iedvesmu un noderīgus padomus sociālā uzņēmuma dibināšanai un iespējām veikt saimniecisko darbību tās ietvaros.

 

Ķemeru Nacionālā parka apmeklējums

Tālāk devāmies uz Ķemeru Nacionālo parku, lai tuvāk iepazītu dabu ne tikai ar redzes palīdzību, bet arī ar taustes palīdzību. Mūs laipni sagaidīja parka gidi, kuri bija sagatavojuši īpašu ekskursiju, kas pielāgota cilvēkiem ar redzes invaliditāti.

Ķemeru Nacionālā parka pirmsākumi datēti ar 1836. gadu, kad šī vieta bija nozīmīga vieta kūrortam. Lai iepazītu parka dažādās ekosistēmas, gidi bija sagatavojuši dažādus taustāmus ekosistēmu vēstnešus, lai arī neredzīgi cilvēki varētu tos iepazīt. 

Ekosistēmā dumbrāji / pļavas varējām pasmaržot vīgriezes, lauru lapas un balzāmlārkliņu, kā arī iztaustīt buciņa galvaskausu un putna ligzdiņu. Ekosistēmā purvs varējām iztaustīt sūnas, kūdru, ārstnieciskās dūņas, purvā augušu priedi un paostīt sērūdeni un purva vaivariņu. Ekosistēmā piekraste iztaustījām Ķemeru pludmales smiltis, dolomīta akmentiņus un dzintarus. Ekosistēmā mežš ieraudzījām un iztaustījām kaut ko neredzētu. Ģipša ripās bija izveidoti taktili dažādu koku lapu dzīslojumi un formas, kuras bija interesanti gan iztaustīt, gan mēģināt uzminēt lapu veidu. Iztaustījām arī dažādus mežu dzīvnieku galvaskausus –bebra un vilka galvaskausus un mežacūkas apakšžokli. Visu šo priekšmetu iztaustīšanu papildināja gida detalizētais un visnotaļ interesantais stāstījums.

Pēc ekosistēmu iztaustīšanas devāmies pastaigā pa 500 m garo Dumbrāju laipu, kas veda cauri mežam un deva iespēju gan apskatīt, gan aptaustīt dabu, kā arī klausīties gides interesantajā stāstījumā par meža augu un dzīvnieku pasauli. Šī laipa arī bija labs piemērs tam, kā ar vienkāršiem risinājumiem var veicināt vides pieejamību cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Tradicionāli koka laipām ir lielas atstarpes starp dēļiem, līdz ar to cilvēki ratiņķrēslos par tām nevar pārvietoties. Šajā gadījumā risinājums bija metāla sieta pārklāšana visā takas garumā, lai arī cilvēki ratiņkrēslos varētu par to pārvietoties.

Ekskursijas laikā ne tikai pastāstījām gidiem par “Dvēseles veldzes dārzu” un tā sniegtajiem pakalpojumiem cilvēkiem ar invaliditāti, bet arī aicinājām gidus braukt ciemos pie mums un izbaudīt lauku vidi. Parka apmeklējums sniedza daudzas idejas, kā bagātināt cilvēku ar redzes invaliditāti pieredzi, apmeklējot “Dvēseles veldzes dārzu”. Priekš sevis esam paņēmuši idejas, kā ar dažādiem priekšmetiem un unikāliem risinājumiem var atspoguļot Latvijas dabu, papildinot to ar bagātīgu stāstījumu. 

 

Pieredzes apmaiņā iegūtās atziņas

Pieredzes apmaiņā atklājām to, kā veicināt sociālās uzņēmējdarbības attīstību Latvijā, ieguvām idejas biedrības iespējām dibināt sociālo uzņēmumu un veikt saimniecisko darbību tā ietvaros. Tāpat arī ieguvām vērtīgas idejas cilvēku ar redzes invaliditāti iepazīstināšanai ar Latvijas dabu, izmantojot dažādus priekšmetus un nodrošinot faktiem bagātus stāstījumus. Tā noteikti varētu būt laba ideja pakalpojumu attīstīšanai sociālās rehabilitācijas un izziņas centrā “Dvēseles veldzes dārzs”. Ieguvām arī idejas vienkāršiem risinājumiem vides pieejamības nodrošināšanai ratiņkrēslā sēdošajiem. Viennozīmīgi varam apgalvot, ka pieredzes apmaiņas brauciens izdevies vērtīgs un noderīgs.

To, kā mums gāja, varat apskatīt zemāk pievienotajā video.
_____________________________________________________________________

Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Projekts “Darbosimies un pilnveidosimies kopā – “Dvēseles veldzes dārzā”” ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par projekta “Darbosimies un pilnveidosimies kopā – “Dvēseles veldzes dārzā”” saturu atbild Liepājas Neredzīgo biedrība. 


Taktilo lapu dzīslojumu iztaustīšana Ķemeru Nacionālajā parkā

Taktilo lapu dzīslojumu iztaustīšana Ķemeru Nacionālajā parkā


Facebook jaunumu plūsma

JAUNĀKIE PROJEKTI
NODERĪGAS SAITES


Šī mājas lapa ir veidota ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas finansiālu atbalstu EEZ finanšu instrumenta un Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta ietvaros
un ar Latvijas valsts finansiālu atbalstu no Sabiedrības integrācijas fonda. Par mājas lapas saturu atbild Liepājas Neredzīgo biedrība.