Apakšizvēlne
Aptauja

Liepājā, renovējot ielas, uz ietvēm tiek iestrādātas reljefās vadlīnijas, kuras paredzētas, lai cilvēkiem ar redzes traucējumiem atvieglotu pārvietošanos:

Lasīt aptaujas rezultātus
Kontakti
Adrese:
Ganību iela 197/205 Liepāja,
LV – 3407

Tālrunis:
+371 63431535,
+371 22007874

Fakss:
+371 63407115

E-pasts:
[email protected],
[email protected]

kartes attēls Apskatīt kartē

Baneri
14.02.2013 Autors: LNB

Ilze Vainovska

 „KURSAS LAIKS” 
PIEKTDIENA, 2013. GADA 8. FEBRUĀRIS
 
 
Šaudauna Latvijas individuālā čempionāta pirmā kārta jau noslēgusies, martā otro kārtu izspēlēs Rīgā, bet Liepāja spēcīgākos šaudaunistus uzņems aprīļa beigās. Pasaules čempionātā Slovēnijā šogad startēs arī Latvijas komanda, kurā, iespējams, būs arī liepājniece Lilita Štefaņuka.
 
"Trīs gadus - no 2007. līdz 2010. gadam - vispār nenotika nekādas sacensības Latvijā, vecā valde bija izčabējusi. Tik vien, cik pa klubiem uz vietām, arī Liepājā. Tad mēs protestējām un ievēlēja kā vienmēr tos, kas visskaļāk kliedza. Šaudaunam iet jau trešais Latvijas čempionāts," Latvijas neredzīgo sporta vēstures mūsdienu īso kursu jokojot pārstāsta Neredzīgo sporta savienības valdes priekšsēdis Kaspars Biezais, atbildot, kāpēc šaudauns ar novēlošanos ienācis Latvijā. 60. gados radusies spēle īpašu popularitātes vilni citviet pasaulē ieguva pēc Sidnejas Paraolimpiskajām spēlēm 2000. gadā, kur šaudauns tika demonstrēts plašākai publikai. Tiek plānota Šaudauna iekļaušana Paraolimpisko spēļu programmā.
 
Lietuvieši spēcīgākie. Pagaidām.
 
Latvijā šaudauns ir tikai pāris gadu, taču pirmie starti starptautiskā komandu turnīrā Viļņā pērn oktobra beigās apliecina, ka neesam ar pliku roku ņemami - septiņu komandu turnīrā tika izcīnīta 4. vieta. Aiz Latvijas, kuras panākumus kaldināja cēsnieki Imants Elstiņš, Ziedonis Mazūrs un liepājniece Lilita Štefaņuka, palika Itālija, kā arī Polijas un Lietuvas otrās komandas. Uzvarēja Lietuvas pirmā komanda. Komandā jābūt trīs cilvēkiem, parasti tās ir jauktas.
 
"Lietuvieši, igauņi ir spēcīgāki. Pagaidām. Mēs viņus varam uzvarēt," ir pārliecināts liepājnieks Arturs Līvmanis, kurš startē Latvijas individuālajā čempionātā ar apņēmību cīnīties finālā. Lietuvā šaudaunu spēlējot ilgāk.
Latvijā pirmajā čempionātā startēja trīs dāmas un septiņi kungi, pērn jau piecas dāmas un 22 kungi. Liepājā tas ir apmēram gadu - galds uztaisīts uz vietas, Neredzīgo biedrības darbnīcās, bet saskaņā ar Eiropas standartiem. Kā skaidro arī K. Biezais - Latvijā visi spēlē uz paštaisītiem galdiem, nevienam nav starptautiski sertificēta, jo tādus taisa tikai Čehijā. Jārēķinās ar 700 eiro "plus transports".
Pāris mēnešos Liepājā jāpaspēj uztaisīt vēl vienu galdu, jo aprīļa beigās te paredzēts trešais Latvijas čempionāta posms. Fināls būs maijā Rīgā. Individuāli spēle rit līdz 11 punktiem, komandai - līdz 31, taču komandu spēle nenozīmē, ka pie galda stāv visi trīs uzreiz. Spēlē pa vienam, bet mainās pēc divām servēm.
 
Jābūt stipriem nerviem.
 
Serve ir zibenīga. Tās uztveršana faktiski liekas neticama, veiksmes spēle. Reakcijai jābūt zibenīgai. Ar servi var dabūt divus punktus uzreiz. Taču - jo vairāk sitienu, jo bumba kļūst lēnāka. Spēles gaitā iespējama arī "mirusī bumba" - ripo lēni līdz apstājas kaut kur pa vidu un iejaucas tiesnesis. Tam gan jābūt ar labu redzi.
Līdz ar "fonāra" uzlikšanu vairs nav svarīgi, kāds kuram ir redzes atlikums, spēlētājs kļūst "par dzirdi ar raketi". Neredz neviens.
"Daudziem skaņa liekas agresīva, bet man tā neskādē," atzīst L. Štefaņuka. Bumbiņa ir no cietas plastmasas un ar zvārgulīti iekšpusē. Raketes un galds - no saplākšņa. Biedrības sporta zāle ir pielāgotās telpās, akustika betona sienās ir tāda, ka galva ātri paliek dulla. "Ja pretiniekam skaņa dod pa nerviem, lielākas izredzes vinnēt - te ir daudz psiholoģisku nianšu," pasmaida sportiste. Viņai redzes atlikuma tikpat kā nav - atšķir tumsu no gaismas, līdz ar to nevar sekot līdzi, kā spēlē citi, kādus paņēmienus izmanto, pret kuru apmali parasti ir serve. Šaudaunu izvēlējusies tāpēc, ka patīk aktīvi pavadīt laiku. Iepriekš viņa apmeklējusi trenažieru zāli, tad tur novietots Šaudauna galds un - aizrāvusies. Mača laikā nedrīkst būt nekādas blakus skaņas - Rīgā Šaudauna galdi ir atsevišķā telpā, Liepājā Šaudauna treniņiem sporta zālē atvēlēts īpašs laiks, lai netraucētu trenažieru troksnis.
 
A. Līvmanis, kurš studē maģistratūrā Liepājas Universitātē, lai apgūtu karjeras konsultanta, jaunatnes lietu speciālista programmu, vasarā brauc ar tandēmu, skolas laikā bija iecienījis peldēšanu. Tagad divreiz nedēļā trenējas šaudaunā - šis sporta veids piesaista ar nepieciešamību pilnīgi koncentrēties uz dzirdi, ar ātrumu, intrigu spēles gaitā. "Ja klausies, kā spēlē cits, vari analizēt viņa spēles stilu arī pēc dzirdes, plānot savu taktiku," pārliecināts A. Līvmanis. Ja redzīgais spēlē ar neredzīgu, uzvar tas, kuram labāka dzirde un ātrāka reakcija.
 
UZZIŅAI
 
Šaudauns (showdown) ir ātras reakcijas galda spēle, kas sākumā tika radīta neredzīgiem, jo tā ir spēle pie galda un tajā izmanto raketi un bumbiņu. Taču galdam nav marķējuma un punkti tiek skaitīti, bumbiņu trāpot galda kabatā pretinieka pusē. Spēle piedāvā izaicinājumus neatkarīgi no redzes spējām: galvenais ir dzirde, koncentrēšanās un kustību koordinācija, jābūt vismaz vienai rokai, kas tur raketi.
Spēli izgudroja Džo Lūiss (Joe Leiwis), pilnīgi akls kanādietis 60. gados kā aktīvu laika pavadīšanas iespēju atpūtai un sacensībām bez redzīga pavadoņa. Vienīgais, kas sacensībām nepieciešams, - redzīgs tiesnesis. Vēlāk Patriks Jorks (Patrick York), akls Kanādas sportists, sadarbībā ar Lūisu pilnveidoja noteikumus un ekipējumu.
 
AVOTS - STARPTAUTISKĀS NEREDZĪGO SPORTA ASOCIĀCIJAS MĀJASLAPA WWW.1BSA,COM
 
TRENIŅI. Liepājas Neredzīgo biedrībā Ganību ielā 197/205 šaudauna treniņi notiek pirmdienās un trešdienās no pulksten 14 līdz 16. 
 
 Facebook jaunumu plūsma

JAUNĀKIE PROJEKTI
NODERĪGAS SAITES


Šī mājas lapa ir veidota ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas finansiālu atbalstu EEZ finanšu instrumenta un Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta ietvaros
un ar Latvijas valsts finansiālu atbalstu no Sabiedrības integrācijas fonda. Par mājas lapas saturu atbild Liepājas Neredzīgo biedrība.